I ACz 978/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Rzeszowie z 2014-01-10
Sygn. akt I ACz 978/13
POSTANOWIENIE
Dnia 10 stycznia 2014 r.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny w składzie następującym
Przewodniczący: |
SSA Anna Gawełko (spr.) |
Sędziowie: |
SA Anna Pelc |
SA Marek Klimczak |
po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2014 r.
na posiedzeniu niejawnym sprawy
z powództwa
Syndyka Masy Upadłości – T. R., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład (...) w C.”
przeciwko G. K.
o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną
na skutek zażalenia pozwanego
na postanowienie Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Wydział I Cywilny
z dnia 2 września 2013 r., sygn. akt I C 739/13
p o s t a n a w i a:
o d d a l i ć zażalenie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w sprawie z powództwa Syndyka Masy Upadłości – T. R. przeciwko G. K. o uznanie za bezskuteczną w stosunku do powoda umowy sprzedaży samochodu osobowego m-ki L. (...) o aktualnym numerze rejestracyjnym (...) o numerze VIN (...), udzielił zabezpieczenia roszczenia poprzez zakazanie pozwanemu sprzedaży opisanego samochodu.
W oparciu o dołączone do pozwu dokumenty Sąd Okręgowy ustalił, że umową z dnia 9 czerwca 2013 r. T. R. zbył opisany wyżej samochód na rzecz pozwanego G. K..
Postanowieniem Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z dnia 25 lipca 2013r., sygn.akt V1Gu 13/13 została ogłoszona upadłość likwidacyjna T. R..
Z ustaleń Sądu wynika też, że pozwany zaoferował sprzedaż przedmiotowego samochodu.
Mając na względzie powyższe okoliczności oraz przepisy art. 127 i nast. Prawa upadłościowego i naprawczego Sąd Okręgowy uznał, że powód uprawdopodobnił roszczenie, jak również interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, co uzasadniało uwzględnienie wniosku o zabezpieczenie.
W zażaleniu na powyższe postanowienie pozwany domagał się jego uchylenia. Zarzucił, że nałożony na niego zakaz sprzedaży przedmiotowego samochodu narusza jego prawa nabyte w drodze umowy z dnia 9 czerwca 2013r.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 730 1 § 1 k.p.c. dopuszczalność zabezpieczenia powództwa w sprawie cywilnej uzależniona jest od spełnienia kumulatywnie dwóch przesłanek: uprawdopodobnienia przez wnioskodawcę roszczenia i interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
W ocenie Sądu Apelacyjnego zasadne jest stanowisko Sądu Okręgowego o spełnieniu przez powoda powyższych przesłanek.
Z porównania daty zawarcia umowy sprzedaży przedmiotowego samochodu między T. R., a pozwanym G. K. z datą ogłoszenia upadłości T. R. wynika, że sprzedaż ta miała miejsce w okresie, o którym mowa w art. 127 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego, z której to podstawy powód wywodzi roszczenie objęte pozwem. Zgodnie z tym przepisem bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.
Powód przytoczył przy tym okoliczności wskazujące na to, że do przedmiotowej transakcji doszło w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo sprzedającego od wielu miesięcy nie pracowało i było niewypłacalne (uzasadnienie postanowienia o ogłoszeniu upadłości - k.11-12), cena sprzedaży samochodu była znacznie zaniżona w stosunku do cen rynkowych (oferty sprzedaży – k.13-16), jak i brak jest dowodu na to, że pozwany tą cenę uregulował, wskazując przy tym na wątpliwości jakie budzi nabycie pojazdu wartego kilkaset tysięcy złotych przez pracownika upadłego, zatrudnianego za wynagrodzeniem w kwocie 2.500 zł.
Powyższe okoliczności uprawdopodobniają dochodzone pozwem roszczenie.
Nie budzi też wątpliwości, że zbycie przez pozwanego w toku procesu przedmiotowego samochodu uniemożliwiłoby osiągnięcie celu postępowania, co uzasadnia interes prawny powoda w udzieleniu zabezpieczenia (art. 730 1 § 2 k.p.c.).
W tym stanie rzeczy Sąd Apelacyjny postanowił jak w sentencji, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 1 i 2 k.p.c.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Rzeszowie
Osoba, która wytworzyła informację: Anna Gawełko, Anna Pelc , Marek Klimczak
Data wytworzenia informacji: